top of page
2.jpg

Špičková Corrected Grain při jejíž produkci byl použit kvalitní základ.  Materiál z koželužny produkujíci usně pro firmu Gucci a Prada.

baker.jpg
bridle-oak-bark-dubova-kura-1 (1).jpg
full-grain.jpg

Na fotografii. Světlá useň. Poměrně vysoce kvalitní krupon TOP Grain. Tmavší useň dole: Full Grain Britská koželužna specializující se na tento druh usně. Na fotografii viz šipky vidíte zásadní rozdíl v tloušťce lícu, tedy tenoučké pevné vrstvě usně, která výrazně ovlivňuje kvalitu a  životnost konečného výrobku. Světlá useň má líc zbroušený a rozválcovaný na 30% své původní tloušťky.  Je tak znatelně snížena  pevnost a celkově odolnost. Nejen snížením tloušťky lícu odbroušením, ale i válcováním. Díky odbroušeným pórům a rozválcování hlubších vrstev,  vlhkost, která pronikne do usně, tak  lehce zůstává a hnije. Díky válcování ve snaze zdokonalit povrch useň  tuhne. Dříve a snadněji praská.Tmavá useň má líc v plném objemu. Minimálně válcována, nebroušena, zásadně neupravována. Činěna čistě přírodně například v dubové kůře. To je Full Grain. Jak po stránce vzhledu, tak především vlastností naprosto nezaměnitelná s jakoukoliv jinou usní. Světlá useň je dnes lepší nadstandard. Tmavší Full Grain dnes produkuje minimum koželuže. TOP Grain a její odnože jsou dnes zastoupeny ve více jak 98% celosvětové produkce usně. Full Grain jakási původní nešizená ryzí podstata usně. Především z důvodu tlaku na cenu dnes již téměř neexistuje. Já jen žasnu, kolik firem prezentuje použití Full Grain na svém výrobku, přesto, že tento výrobek neviděl Full Grain useň ani z rychlíku.

Produkce usně se v naprosto zjednodušeném základu rozděluje na dva postupy. Třísločinění a chromčinění. Přes 85% celosvětové produkce usně je dnes chromčinění, protože tento proces je rychlý a ekonomický. Ne však ekologický a pro uživatele neškodný. Tento proces je velkou zátěží pro naší přírodu, ale o tomto tématu jindy.  Dá se v základu říci, že téměř cokoliv zakoupíte v běžném obchodě je vyrobeno z chromčiněné případně kombinované chrom třísločiněné usně. Samotné čistě přírodní třísločinění, tedy těch zbývající cca 15% je zdlouhavý původní proces, kde jsou použity především, nebo výhradně přírodní látky. Třísločinění zachovává usni přírodní vlastnosti a krásu. Tento proces se rozděluje na mnoho způsobů a mnoho z nich je i tak kombinací přírodních látek a chemie. V tomto článku se věnuji  čistě přírodnímu činění bez použití jakékoliv chemie. Konkrétně nejvyššímu levelu ... Full Grain usni, která se produkuje celosvětově v necelých 2%. Maximáně 0,01% pak zastupuje Full Grain OAK Bark Bridle  například od JF&J baker a to již za tu čistou výjimečnost stojí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Full Grain
 

Full Grain  je useň nejvyšší kvality s minimálním zásahem koželužny při procesu „přeměny“ kůže na useň. Full Grain useň není koželužnou broušena, leštěna  ani žádným jiným způsobem upravována. To neplatí pro jakoukoliv jinou useň, kde je vždy v závislosti  na množství vad zbroušen líc usně, tedy nejpevnější vrstva až na jednu desetinu milimetru. Full Grain  je pouze lehce válcována. Díky téměř nulovému zásahu do povrchu zůstává vláknům vysoká pevnost. Póry nejsou odbroušeny , rozválcovány, ale zůstávají v původní podobě otevřeny a líc má až cca 1,5 mm. Full Grain useň je díky minimálnímu válcování tedy více prodyšná. Uvnitř produktu z Full Grain, tak zůstává méně vlhkosti i při dlouhodobém kontaktu s pokožkou, nebo s okolím a to je zásadní vlastnost usně, kde je kladen požadavek na dlouhou životnost. Jako taková má Full Grain většinou drsnější povrch vzdáleně  podobný smirkovému papíru a sem tam objevíte vadu v podobě prohlubně, zacelené malé jizvy atd...  Full Grain useň je zpravidla nejdražší druh materiálu už ze své podstaty. Pro produkci Full Grain usně jsou vybírány jen ty nejlepší kusy kůží s minimem vad a jizev. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na povrchu takové kůže nejsou zahlazovány ani odbroušovány žádné nedokonalosti a je minimálně válcována. Jako taková neudrží rovnoměrně roznesený pigmentu při barvení díky čemuž je většinou relativně  lehce rozeznatelná, ale není  to pravidlem, protože záleží na konečné procesu úpravy lícu a barvě usně. Tedy zda je tato nerovnoměrnost viditelná. Full Grain je velice  pevná useň avšak zachovává si příjemnou vláčnost.  Nejdražší Full Grain useň má zpravidla nerovnoměrnou tloušťku okolo 6 mm, protože se většinou z rubu nerozděluje  na dva a více plátů za účelem produkce Splitu viz dole. To jí také prodražuje, protože z jedné kůže nevyprodukujete více materiálů jak je běžné, ale jen jeden. Díky nutnosti mít k dispozici kvalitní zdrojový materiál a z něj vybírat ty nejlepší kusy bez vad patří Full Grain mezi nejdražší usně jejíž produkci se dnes věnuje minimum koželužen. Specialisty zachovávající původní postupy produkce najdete

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

především ve Velké Británii.  Jsou využívány kůže z menších chovů, kde je se zvířetem po dobu života slušněji zacházeno. Zpravidla je zdrojem chov z výše položených volných studenějších  pastvin, kde je minimum škůdců, plotů atd. poškozujících povrch kůže a takový zdroj něco stojí. Slušné zacházení a okolí se odráží jak na povrchu usně, tak v hlubších vrstvách a jejích vlastnostech. Useň ze zvířete, které se celý život pohybuje na pastvinách má rozhodně lepší vlastnosti než useň ze zvířete, které celý život strálo na místě. Full Grain patří ke špičce kvality i komfortu. Je lehoučká, pevná v tahu, nepraská ani při extrémním ohnutí a deformaci, nezadržuje v sobě vlhkost a disponuje naprosto nezaměnitelnou přírodní vůní. Tyto vlastnosti si udržuje roky i při velkém zatížení.  Tedy přesný opak naprosté většiny produkce TOP a Corrected Grain. Jestli si myslíte, že výrobky z kůže, které znáte krásně voní, věřte, že z Full Grain by jste byly unešeni. Díky činění nejčastěji v dubové kůře disponuje useň naprosto nezaměnitelnou krásnou vůní. Mnoho výrobců z kůže se chlubí použitím Full Grain usně na svém výrobku, často to je ale lež, nebo nevědomost.  V drtivé většině případů se jedná o Corrected Grain useň či Top grain.  Full Grain je naprosto nezaměnitelná jak svými vlastnostmi , tak svým vzhledem.
Proč koupit výrobek z Full Grain:  Když vše shrnu  a zjednoduším. Full Grain není ničím šizená useň. Je to useň v pravém slova smyslu a původní ryzosti. Useň, kterou již běžný uživatel nezná a ve své podstatě ani neví, že je dnes něco v tomto ohledu jinak a ve své podstatě špatně, protože nemá srovnání.  Výrobek z Full Grain je po stránce materiálu nesmrtelný, nezaměnitelný a zachovává si po dlouhou dobu stejné vlastnosti. Časem nádherně patinuje a ve své podstatě čím je starší tím je výrobek krásnější.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Corrected Grain / Top Grain vs Full Grain
 

Společně s TOP Grain nejčastěji používaná useň při sedlářské a brašnářské produkci. Top i Corrected Grain je useň jejíž povrch (líc) je zbroušen, pískován, vyleštěn za účelem odstranění co možná největšího množství vad, jizev a vytvoření „dokonalejšího“ povrchu. Takto upravená useň se dále opakovaně válcuje, případně  barví, nebo upravuje vytvořením vzoru, který ještě více zakryje nedokonalosti. Jsou různé stupně korekce od částečné po plné korigování, tedy  různá hloubka zásahu do svrchní části,usně. Čím je tento líc  tenčí tím byl zdrojový materiál více opracován  a tím více byla ovlivněna, snížena kvalitna usně. To že odbroušení lícu a rozválcování vláken koželužna zachrání jiným procesem úpravy usně a vyprodukuje, tak špičkový materiál je již jiné téma.  Zpravidla pro ty usně s nucenou plnou korekcí lícu je v závěru aplikován vzor, zde končí TOP Grain a stává se z usně Corrected Grain. Nicméně vzor na usni neznamená nutně nízkou kvalitu usně. Je mnoho firem používající usně se vzorem vynikající  kvality. Je to jednoduše složité téma a tento článek nepíšu, abych špinil TOP či Corrected Grain, ale pozdvihl zásadní rozdíl proti Full Grain.  
Méně kvalitní zdrojová kůže,  tím musí být více ošizena o své vlastnosti. Jako méně kvalitní kůži dnes můžeme označit minimálně 90% veškeré produkce, protože zdroj pochází z velkochovů, kde je kladen důraz na rychlý růst za každou cenu. Čím hlubší zásah do lícu, tím je useň méně kvalitní. Tedy snížena hloubka lícové strany usně, vrstvy ,která určuje nejvíce konečné vlastnosti a rozválcování vláken v hlubších vrstrvách usně. Top Grain je zpravidla tužší než Full Grain díky opakovanému válcování a dalším úpravám. Tužší, ale neznamená lepší. Dříve praská a celkově má znatelně nižší živostnost. Její cena je však znatelně příznivější i z důvodu snadnějšího přístupu koželužen ke zdrojovému materiálu dostatečné kvality pro tyto druhy usně (velké masokombináty atd..).  Pro produkci Full Grain potřebujete vysoce kvalitní kůže z neutrápeného dobře živeného zvířete bez jakékoliv zásadní vady, jizev a to je dnes nedostatkové zboží. TOP Grain je velice často jen lehce odbroušená  usen. Jsou tedy viditelné póry, vady atd.  stále je to ale TOP Grain , kde je snaha o zdokonalení lícové strany za cenu snížení kvality a opět záleží na koželužně jejích schopnostech a zdroji kůží. TOP Grain by se dala rozdělit do minimálně deseti stupňů kvality.  Jak jsem již psal hloubka úpravy je  závislá na kvalitě zdrojového materiálu. U jakékoliv TOP či Corrected Grain se bez dostatečných zkušeností špatně určuje kvalita. Nikdy nevíte kolikrát byla broušena, kolikrát válcována a jinak upravována. Základním vodítkem je tloušťka lícu, ale nelze jej brát jako dogma protože u mnoha vynikajíchCorrcted Grin usní líc ani neuvid´te . To že má v základu useň objem 5 mm a více nic neznamená. Jedna useň ze sudu kozeluzny muze mit super kvalitu druha uz musí byt mnohem vice upravovana a na první pohled budou obě stejné. Vše negativní se většinou projeví až po delším používání výrobku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Split
 

Split je tzv. štípaná kůže vytvořená z vláknité části surové kůže po oddělení od kůže Top Grain mechanickým procesem nazývaným štípání. Štípání je proces, při kterém se nestejnoměrně silná  přírodní kůže srovnává na stejnou tloušťku. Split je tedy vlastně vedlejší produkt a tak štípání kůže zlepšuje výtěžnost – z jednoho kusu lze udělat dvě a někdy i více plátů usně. Tuto vrstvu, označovanou také jako štípenka, lze u velmi tlustých kůží dále rozdělit do několika dalších vrstev, dokud se nezabrání dalšímu dělení. Useň Split se používá mimo jiné k vytvoření veluru / semiše, který vzniká broušením kůže po rubu, nebo nubuku, který vzniká broušením kůže po líci. Protože  neobsahuje všechny vrstvy kůže (líc), má Split menší pevnost v tahu, někdy se trhá a praská. Pro větší odolnost a pevnost se lakuje nebo se povrch ošetřuje polyuretanem na lícové straně. I přesto, že štípenka nemá všechny dobré vlastnosti kůže a má také kratší životnost, nejsou tyto odlišnosti až tak závažné a štípenka zůstává oblíbená především pro svou nízkou cenu a různé vhodné způsoby využití.

Zde jsem popsal jen tři základní dělení usní. Nebudu zde rozvádět další, protože všechny výše zjednodušeně  popsané procesy se dále mnoha způsoby rozdělují, obměnují, různě kombinují dle potřeby  klienta, koželužny případně  jejích možnostech. A to se nebavíme ani o vzorech a jejich různých názvech od Saffiana, přes Palmelato a stovky dalších. Vzniká tak ve své podstatě chaos ve kterém je složité se orientovat. Jediný proces, který zůstává víceméně nezměněn je produkce Full Grain usně.  

Závěrem

 

Je dobré upozornit, že nákupem výrobku z TOP/Corrected Grain, Splitu, nebo jakékoliv odnože neznamená nutně nízkou kvalitu výrobku. Ne pro jakýkoliv výrobek se hodí jakýkoliv druh usně. Já zde chtěl jen připomenout, kde je prapůvodní podstata plně přírodně produkované nešizené usně, kterou dnes již téměř nikdo nezná a jsem velice rád, že i v dnešní době jsou koželužny, které  Full Grain dokonalost produkují. Mnohem důležitější je znát koželužnu, kde byla useň ať již jakákoliv produkována, případně mít důvěru ve svého dodavatele výrobku z kůže, který při nákupu materiálů ví co dělá a není pro něj prioritou jen cena. Existuje mnoho špičkových koželužen, které i z relativně mizerného zdrojového materiálu jsou schopny správným způsobem činění a korigováním vytáhnout to nejlepší a produkují tak špičkové usně s vysokou životností, ale bez zkušenosti, nebo dobrých informací nemáte nikdy jistotu co kupujete. Pravdou, ale také je, že když získáte produkt vyrobený z čisté neupravené Full Grain, získáte 100% přírodní kvalitu bez kompromisu a nemusíte nic více řešit. O příjemném pocitu vyjímečnosti nemluvě.  U Full Grain je jistota téměř vždy, ale musí to být opravdu Full Grain. Na své cestě životem potkáte prodejce, kteří  tvrdí, že jejich produkt je Full Grain přesto, že se jedná o TOP, Corrected Grain v jakékoliv formě a na to je dobré být připraveni.  Full Grain není pro každého a jak jsem psal nehodí se pro každý styl výrobku. Není to vymazlená bezchybně vypadající useň. Full Grain je pro uživatele, kteří hledají klasický styl usně, která umí stárnou. Patinuje se používáním a má vysokou odolnost. Tedy čím je starší tím lépe vypadá. Z výše popsaných důvodů je jasné, že za Full Grain je nutné zaplatit a ne zrovna málo. V případě, že zaplatíte nemalý peníz za svůj vysněný výrobek z Full Grain usně, tak by to opravdu Full Grain useň měla být a to že často není, přesto, že je tak prezentována je minimálně smutné.

Zdrojem informací je rozhovor s majitelem Britské koželužny Full Grain useň, Německé koželužny a mé zkušenosti v oboru.

bridle-dark-havana-full-grain.jpg
bridle-london-tan.jpg
bottom of page