top of page

O mně

Jmenuji se Tomas Linger a zakázkové výrobě z usně se věnuji odhadem více jak 22000 hodin. Není podstatné kolik let, protože tento údaj nic neříká. Člověk může vyrobit jedno pouzdro pro telefon z kůže za rok a stejně tak tisíc pouzder a jiných produktů za rok. Nabitá zkušenost díky množství stráveného času je pak zásadně jiná. Já vyrobím přes dva tisíce různých předmětů za rok a je stále co zdokonalovat. Pracuji 5-7 dní v týdnu od 4:30 do pozních odpoledních hodin, tak dlouho dokud je potřeba a to pouze za pomoci svých rukou a několika málo nástrojů. Slova "za pomoci svých rukou" je dobré upozornit, protože i pouzdro ušité na stroji se dá označit za ručně vyrobené. Pro můj osobní soukromý život tento čas strávený "v práci" není ideální, ale pro získání zkušeností  s tímto materiálem je to vlastně málo i za padesát let. Stačí se podívat na mistry především z Japonska, kde má dané řemeslo dlouhou tradici a člověk si hned uvědomí, že vlastně nic moc neumí a mnoho toho nezná.  Takto by se asi ale psát web, který má něco prodat neměl, tedy zkusím změnit téma :-).

 

Je pravdou, že přistupuji k jakékoliv zakázce s láskou a pevně doufám, že to je na výsledcích mé práce vidět. Kdo se mnou komunikoval určitě my dá za pravdu, že se snažím přistupovat ke každé zakázce osobně a s respektem. Mám vypěstovaný velký smysl pro zodpovědnost, detaily, férovost a nemyslím si že mám nešikovné ruce. Tato kombinace vlastností  je skvělá, když si vyrábíte vše sám ideálně ručně od prvopočátku až po závěrečné ladění a přesně tak probíhá výroba na mém stole. Vysoký nárok na kvalitu materiálů i práce samotné je však zabijákem jakékoliv expanze. Z tohoto důvodu nemám v plánu do budoucna expandovat a zvětšovat svojí firmu, protože jsem přesvědčen, že jakýkoliv pokus nakazit někoho podobným smýšlením je konkrétně v zakázkové ruční výrobě z kůže, kde se pokoušíte o vyšší levely velice náročné a po mnoha pokuseh hledání kolegy jsem vše v tomto ohledu definitivně vzdal. Není nic horšího, než se dívat jak někdo vaší snahu i třeba neúmyslně kazí případně si přišel jen ukrást nabité zkušenosti a mnohá tajemství získaná po mnoha letech Vašeho usilý. 

S prací vypomáhá má, žena a sem tam i mé dcery. Dá se tedy říci, že jsem plně rodinou firmou a tak to i zcela určitě zůstane.

dilna.jpg
patek-vecer.jpg
bottom of page